Projektni dan - obilježavanje rođendana Tone Peruška
Autor: Sanja Triska Škrinjar, 3. 3. 2017.

Učenici naše škole i ove godine su obilježili rođendan Tone Peruška. Naš bi Tone imao 112 godina. Već po tradiciji učenici sedmih razreda i tehničke grupe otišli su u Premanuturu. Tamo su se družili sa učenicima OŠ Dr. Mate Demarina iz Medulina. Posjetili su rodnu kuću Tone Peruška, groblje, te Muzej brodogradilišta. Učenici obje škole izveli su prigodan kulturno-umjetnički program, a odigrali su i nogometnu utakmicu.

Za to vrijeme, u školi je bilo živo i zanimljivo.

Jutro je počelo okupljanjem svih učenika razredne nastave u tjelesnoj dvorani. Imali su prezentaciju svirke na narodnim instrumentima. Danijel Radolović pokazao im je mijeh, roženice, svirale, dvojnice, diple, frulu. O svakom instrumentu rekao je nekoliko riječi, pokazao im ga, nabrojao sastavne dijelove, a potom su čuli i kako pojedini instrument zvuči. Prava zorna nastava.
Nakon uvodnog dijela učenici su se razišli po učionicama. Svaki razred sa svojom učiteljicom imao je neke aktivnosti. Ako prošetate hodnicima naše školske zgrade vidjet ćete rezultate njihovog rada.
Najmlađi naši učenici, prvašići, imali su zanimljiv dan. U 1.a razredu učili su početne korake baluna, a onda im je učiteljica pokazala istarske narodne nošnje koje su zatim crtali. Učiteljica je  objedinila crteže na dva zajednička plakata.
Stihovima i glazbom bavio se 1.b razred. Oni su najprije obrađivali narodnu pjesmicu „Mali Frane“, prepoznavali riječi, a zatim su pokušali uglazbiti stihove. Koristili su šuškalice, štapiće, zvečke i def. Kasnije su malo i crtali: kažun, istarske narodne instrumente i narodnu nošnju.
Učenici 2.a i 2.b razreda imali su zajedničke aktivnosti. Najprije su slikali roženice, a kasnije su od kartona izrađivali kosire i maršane. Usput su učili o starim zanatima i oruđu. Kako ne bi stalno bili u učionici, na dvorištu su iskušavali svoje vještine u igranju zaboravljenih igara: kamena s ramena, boće, gumi-gumi, školice... Tko će bolje i spretnije?
Treći razredi dali su si velikog posla: 3.a razred najprije se upoznao sa dijelovima istarske narodne nošnje, a onda su „sašili“ mušku i žensku nošnju od krep papira u prirodnoj veličini. 3.b „zidao „ je rodnu kuću Tone Peruška. Od čvrstoga kartona izrezali su „kamenje“ i „crijep“, a potom su strpljivo, komadić po komadić gradili zidove, pravili prozore i vrata, postavljali krov. Jedno i drugo – odličan posao.
Četvrtaši su isto imali razne likovne radionice. Kod njih je bilo veselo. Svaki učenik posudio je kuhaču od mame ili bake pa su od njih izrađivali čovječuljke obućene u žensku i mušku narodnu nošnju. Osim toga, crtali su kažune i pisali o Istri.

Predmetna nastava imala je raznolik i bogat program. Peti i šesti razredi imali su šarolike aktivnosti, malo hrvatskog jezika, malo informatike. Učenik Teo Lazarić sa svojim je nonićima sastavio mali istarski besedarnik. U školi su imali kviz prepoznavanja riječi, a potom su čitali čakavsku poeziju i pisali prijevode istih. U inofrmatičkoj učionici učilo se pretraživati internet. U fokusu interesa bili su podatci o Tone Perušku i to na primjeru znanstvenih članaka. Naučili su kako doći do tih članaka i kako iz njih izvući tražene podatke. „Žive razglednice Pule“, ilustrirani interaktivni prikaz austrougarskog grada, bile su nagrada za njihov trud i marljivost.
Osmi razredi prigodno su produbljivali svoje znanje stranih jezika. Uz pomoć svojih učiteljica prevodili su životopis Tone Peruška na engleski i talijanski jezik.

Nagrada za sve učenike predmetne nastave bio je književni susret nakon velikog odmora. Naše gošće bile su četiri članice Marijade (od njih devet), četiri Marije (Maretić, Peruško, Ribarić i Sošić) sve redom majstorice pera. Svaka od njih piše čakavsku poeziju i to svaka na izričaju svoga kraja. Osim njih, naša draga gošća bila je i Valentina Fiorentin, autorica zbirke kratkih priča „Kolembalica“.
Marija Maretić je iz Žminja. Pjesme i prozu piše na zavičajnoj kanfanarskoj čakavici i na standardu. Sudjeluje često na književnim susretima i dobitnica je mnogih literarnih nagrada.
Marija Peruško rođena je Medulinka. Piše poeziju i prozu, scenske igre i brojalice, na dijalektu i standardu. Zanima ju izvornost. Autorica je Rječnika medulinskog govora.
Marija Ribarić živi u Buzetu. Na izričaju rodnih Semića i na književnom standardu piše pjesme i prozu. Sudjeluje na mnogim književnim susretima i objavljuje, samostalno i u zbornicima.
Marija Sošić živi u Sošićima. Poeziju i scenske igre piše na čakavici i na standardu. Sudjeluje na raznim susretima kao voditeljica i moderatorica. Svoje stihove objavljuje u zajedničkim i samostalnim zbirkama. Piše i za djecu.
Valentinu Fiorentin cerebralna paraliza od najranijeg djetinjstva prikovala je za invalidska kolica, ali to ju nije spriječilo da upija sve što se događa oko nje. Od malena je vezana uz Istru, uz običaje i živote malih istarskih ljudi, zanimaju je istarska besida i kanta. Prve priče pričaju joj djed i baka, Valentina ih sve pamti, a 2009. godine počinju nastajati prve priče koje zapisuju Valentinine asistentice. Priče su tematski jako različite, govore o običajima, ljudima, djetinjstvu, životu istarskog seljaka. Zanimljivost njene knjige je da svaka priča na kraju ima istaknutu pouku ili poruku.

Susret je bio jako zanimljiv i vjerujem da su učenici zaista mnogo naučili o čakavskom narječju. Čuli su živu riječ, pa su se sigurno prisjetili i kako su nekada govorili njihovi nonići. Valentina bi trebala biti poticaj za mnoge naše učenike i dokaz da zaista „tko ima volje nađe i načina“.

Sve aktivnosti zabilježili smo foto-aparatom. Što smo radili, provjerite u foto-galeriji.

Projektni dan - obilježavanje rođendana Tone Peruška
Autor: Sanja Triska Škrinjar, 3. 3. 2017.

Za to vrijeme, u školi je bilo živo i zanimljivo.