POSJET DRUŠTVU DISTROFIČARA ISTRE
Autor: Sanja Triska Škrinjar, 20. 9. 2012.

U srijedu 19. rujna učenici 6. razreda naše škole posjetili su Društvo distrofičara Istre. Posjet je organiziran na poziv članova Društva, a u sklopu Europskog tjedna mobilnosti koji se tradicionalno obilježava od 16. do 22. rujna svake godine.

U kratkom uvodu, predsjednik Društva, gosp. Davor Komar, predstavio je učenicima aktivnosti kojima se bave, govorio je o mogućnostima koje imaju i vještinama koje mogu razviti invalidne osobe, te o uspjesima koje mogu postići na razne načine baveći se sportom, glazbom, umjetnošću...
       Drugi dio susreta bio je ogledni i praktični. Učenicima su predstavljena pomagala koja pomažu invalidima da se lakše kreću (invalidska kolica, štake i hodalice), te razne rampe i dizalice za prevladavanje arhitektonskih prepreka (najčešće stepenica). Također, mogli su razgledati osobno vozilo sa posebno ugrađenim ručnim komandama (kako bi ga mogli koristiti invalidi sa oštećenjima donjih ekstremiteta), te specijalno kombi vozilo za prijevoz invalida u kolicima ili krevetu.
       Smisao ovog posjeta je osvješćivanje i senzibiliziranje učenika, te podizanje svijesti o potrebama i mogućnostima mobilnosti osoba sa invaliditetom.
Naši su učenici sa velikom pažnjom i zanimanjem pretili ovo izlaganje pa vjerujem da je navedeni smisao potpuno ostvaren.